Wpis do rejstru pojazdów zabytkowych
Informacja dot. włączenia pojazdu do wojewódzkiej ewidencji zabytków
POJAZD ZABYTKOWY W ŚWIETLE PRZEPISÓW USTAWY O OCHRONIE ZABYTKÓW:
Art.3, pkt 1 (…) rzecz ruchoma stanowiąca świadectwo minionej epoki bądź zdarzenia, których zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na wartość historyczną, artystyczną lub naukową.
Art. 6 ust. 1 pkt 2 lit. D (…) ruchomy zabytek techniki to środek transportu taki, który świadczy o kulturze materialnej, charakterystyczny dla dawnych i nowych form gospodarki, dokumentujący poziom nauki i rozwoju cywilizacyjnego.
Art. 51 ust. 1 Jednorazowego pozwolenia na stały wywóz zabytku za granicę wymagają zabytki zaliczone do jednej z następujących kategorii: (…) 14/ środków transportu, które mają więcej niż 50 lat i ich wartość jest wyższa niż 32 000 zł.
Ponadto kwestia rejestracji pojazdów regulowana jest przez art. 2 pkt 39 ustawy z dn. 20.06.1997r., Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. 2022 poz. 988, 1002, 1783 ze zm.) oraz rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dn. 22.07.2002r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (Dz.U.2022 poz. 1847 ze zm.).
KRYTERIA OCENY WARTOŚCI ZABYTKOWEJ POJAZDU:
1/pojazd posiada co najmniej 40 lat, musi być w modelu nieprodukowany od 20 lat. Stan pojazdu powinien być oryginalny, bez zmian i modernizacji i posiada minimum 75% zachowanych części oryginalnych (w tym główne podzespoły);;
2/pojazdy mające co najmniej 30 lat, o ile są egzemplarzami unikalnymi, z racji wyjątkowych rozwiązań konstrukcyjnych i jednostkowej produkcji, powinny charakteryzować się przynajmniej jedną z poniższych cech:
-
posiada unikalne rozwiązania techniczne,
-
wyprodukowany w niewielkiej liczbie w danym modelu,
-
. dokumentuje ważne etapy rozwoju techniki motoryzacyjnej,
-
związany był z ważnymi wydarzeniami historycznymi,
-
użytkowany był przez osoby powszechnie uznane za wyjątkowo ważne,
-
ma związek z ważnymi osiągnięciami sportowymi,
-
posiada oryginalne wykonanie.
WYMAGANE DOKUMENTY:
-wniosek właściciela pojazdu z prośba o włączenie do wojewódzkiej ewidencji zabytków;
-2 egzemplarze karty ewidencyjnej zabytku ruchomego techniki opracowanej zgodnie z instrukcją
Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie;
-opinia techniczna rzeczoznawcy ds. techniki samochodowej (1 egz.).
INFORMACJE DODATKOWE:
Po rozpatrzeniu wniosku oraz przyjęciu prawidłowo wykonanej karty ewidencyjnej (rzetelny opis pojazdu, podanie numeru identyfikacyjnego, numeru silnika itp., wydruk na papierze o gramaturze min. 180g, naklejenie fotografii pojazdu) DWKZ włącza ją do wojewódzkiej ewidencji zabytków, wydając jednocześnie stosowne potwierdzenie.
WNIOSKODAWCA NIE PONOSI ŻADNYCH OPŁAT, DOT. WŁĄCZENIA POJAZDU DO WEZ
do pobrania: